Historie

Jaroslav Rajtmajer:
Na jaře roku 1977 jsme s bratrem Václavem založili skupinu ELEGIE - JAZZ, která hrála velice náročnou muziku v duchu tehdy moderního jazz - rocku. Byl to repertoár nikoliv na taneční zábavy, ale pouze na koncerty, festivaly a různé hudební přehlídky. Pravidelně jsme hrávali na jazzových festivalech v Praze, Karlových Varech, Příbrami, Chomutově, Plzni, atd. V létě roku 1979 jsem se rozhodl přejít z jazzu na tvrdší, energičtější muziku, a založil jsem skupinu ELEGIE - ROCK. V ní opět hrál můj bratr Václav (kytara + zpěv ), Antonín Fekl (bicí + sólový zpěv) a Jan Rous (klávesy + zpěv). Hrálo se na tanečních zábavách, na koncertech a různých festivalech po celé republice, ale také v Německu (tehdy NDR), kde jsme měli vždy velký úspěch.

Na konci roku 1982 jsem začal pozorovat obrovskou únavu nejen na celé kapele, ale hlavně na sólovém zpěvákovi a bubeníkovi A. Feklovi (hrálo se kolem 25 vystoupení měsíčně). Rozhodl jsem se s tím něco udělat. Především jsem chtěl skupinu zprofesionalizovat a rozšířit její složení, aby se celkové vypětí rozložilo na více lidí.

Tehdy jsem se dohodl s klávesistou skupiny BUMERANG - Mírou Novým, že se k nám přidá. Měl spoustu zkušeností a styků v Praze na profesionálních agenturách, v rozhlase a televizi. Skupinu měl tehdy rozšířit ještě známý, plzeňský DJ Petr Březina. (Uvědomte si, prosím, že šlo o rok 1982).

Chtěli jsme ještě posílit zpěv a já právě tehdy potkal vynikajícího, talentovaného kytaristu a zpěváka Miroslava Chrástku (tehdy mu bylo 15 let, dnes skupina TURBO).

Jenže bohužel stalo se to nejhorší co se stát mohlo. 1. ledna Míra Nový zemřel. To byla obrovská ztráta. Musel jsem se rozhodnout pro jiné řešení. V té době jsem se poznal s vynikajícím bubeníkem Michalem Pošvářem (TRIUMF, ALICE, PALICE), tehdy 15 let. Pokusil jsem se tedy navrhnout změny v kapele. A. Fekl by pouze sólově zpíval a na bicí by hrál M. Pošvář. Kromě toho jsem chtěl ještě rozšířit kapelu o jednu kytaru a druhý zpěv (M. Chrástka), podobně jako později u skupiny EXTRA BAND. V té době jsem totiž již psal písničky jako SUDÉ BEROU, MĚJ SE FAJN, ROCKOVEJ BÁL a další, které byly komponovány již pro tuto sestavu. Bohužel narazil jsem na tvrdý odpor ze strany spoluhráčů. Že prý je to moc práce, moc zkoušení, atd. A tak jsem se rozhodl, jako ostatně pokaždé když jsem ve skupině končil, že odejdu a založím si skupinu novou, která mé nové představy zrealizuje.

8. června 1983 v Praze na Smíchově dohrála skupina ELEGIE svůj poslední koncert. Druhý den jsem založil skupinu EXTRA BAND.

Začátkem roku 2016 dává Jaroslav Rajtmajer skupinu opět dohromady.